Parfémový poradce

Otázka: Jsou vaše parfémy pro mě vhodné?

Věříme, že ano. Náš e-shop ParfémyZLondýna.cz spolupracuje s největším britským vývozcem a výrobcem parfémů, založeném již v roce 1975, který nyní exportuje po celém světě. Tímto výrobcem je firma Milton-Lloyd.

Otázka: Co vlastně znamená výraz „Fragrance Life“ neboli „Život vůně“?

Parfém je směs látek s různou mírou volatility neboli kolísáním hodnoty v tomto případě intenzity a účinku jednotlivých složek vůně. Čerstvé tóny vůně jsou převážně lehké a velmi těkavé látky, které charakterizují první fázi „života“ vůně po aplikaci na kůži. Jde o nejdůležitější tón vůně, který cítíte jako první. Látky s menší volatilitou vytvářejí srdce parfému nebo jinými slovy střední noty parfému. Látky s velmi nízkou těkavostí a delší přilnavostí vytvářejí základ vůně.

Dobrý parfém je velmi pečlivě vytvořen, s cílem, aby podobné vonné látky byly účinné ve všech třech fázích života vůně. Tím vzniká jeden celistvý a nepřetržitý dojem z dané vůně. Jako první po aplikaci vůně, uživatel cítí pouze počáteční vůni, čili hlavní tóny vůně – hlavu parfému. U dobrých parfémů cítíte mezi touto první fází a následnými fázemi velmi malý rozdíl a jednotlivé fáze se příjemně postupně prolínají. U nekvalitních parfémů mohou být jednotlivé fáze znepokojivě odlišné, což velmi ruší příjemný pocit z parfému.

Otázka: Jaký je rozdíl mezi toaletní vodou a parfémem?

Není to vždy jen otázka ceny. Některé ženy rády velkoryse používají své oblíbené velmi intenzivní parfémy, což není vždy, vzhledem k dané situaci, kdy vůni používají, vhodné. Následující koncentrace vůní (směs alkoholu a vonných látek) jsou dnes běžně dostupné na trhu.

Parfém je vůbec nejintenzivnější vůně, která je na trhu k dispozici. Podíl vonných látek je 15–40 %. Nanáší se maximálně dvakrát denně po kapkách na klasická místa (za ucho, do loketního důlku, podkolenní jamky atd.).

PdT (Parfum de Toilette) neboli EdP (Eau de Parfum), česky též parfémová voda (toaletní parfém). Podíl vonných látek je 12–15 %. Nanáší se 2-3 krát denně na stejná místa jako parfém (za ucho, do loketního důlku, podkolenní jamky atd.).

EdT (Eau de Toilette), česky též toaletní voda. Podíl vonných látek je 6–12 %. Nanáší se 2-3 krát denně, lze aplikovat jak na tělo, tak na oděv.

EdC (Eau de Cologne), česky též kolínská voda. Podíl vonných látek je 4–6 %. Nanáší se 3-4 krát denně, lze aplikovat jak na tělo, tak na oděv.

EdS (Eau de Solide), Deodoranty, Body spray. Podíl vonných látek pod 4%. Lze aplikovat téměř neomezeně a kdekoliv.

Otázka: Kolik různých vonných látek mohu vyzkoušet, aniž bych dostal(a) čichovou slepotu?

Ačkoli se smysl čich rychleji unavuje z podobných vůní než vonných látek různého charakteru, je tu pravidlo, které je třeba dodržovat. U odlišných typů parfémů, lze posoudit pět až šest vůní. U podobných typů parfémů, byste neměli srovnávat více než dva nebo tři. Dále se váš nos bude rychleji unavovat u těžkých parfémů nežli u lehkých. Takže vždycky začněte s lehčími. Vzorky vůně by měly být aplikovány na kůži, ale v dostatečné vzdálenosti od nosu (zápěstí) nebo na testovací papírek.

Vždy odolejte impulzům testovat příliš mnoho vůní, ani profesionálové nejsou schopni posoudit větší množství vůní, než je uvedeno výše.

Otázka: Vůně parfému se liší podle toho, kdo ji nosí?

Ano. Každý člověk má svou vlastní vůni. Záleží na stavu pokožky, na životním stylu a zejména na stravě. Pokud vám parfém voní dobře na jiné osobě, není to zárukou, že na vás bude vonět také dobře. Obvykle, tomu ale tak je.

Otázka: Znamená to, že strava ovlivňuje vůni parfému?

Vlastně ano. Vůně samotného parfému se samozřejmě nemění, ale vůně vaší pokožky ano. Například silně kořeněná jídla nebo tučná jídla, mají silný vliv na vůni vaší pokožky, respektive potu. Mísením vaší přirozené vůně, která se stravou mění a vůně parfému nastává i změna celkového dojmu parfému.

Otázka: Kde a jak byste měli aplikovat parfém?

Jde v podstatě o otázku soustředění vůně. Existuje pádný důvod pro aplikaci parfému za ucho. Parfém je nejúčinnější tam, kde je pokožka obzvláště teplá, a kde dochází k dobrému oběhu krve. Za uchem nebo v ohybu paže (loketní jamce), to jsou dvě ideální místa pro aplikaci parfému. Čerstvě umyté vlasy jsou také dobrým nosičem vůně, stejně jako oblečení z přírodních tkanin a samozřejmě kožešiny. Vůně se také drží obzvláště dlouhou dobu na kůži pod oblečením. Ti, kteří rádi změní své vůně, by měli být opatrní při stříkání parfému na oděv. Původní zbytková vůně na vlněných šatech nemusí být vůbec kompatibilní s vůní, kterou si vyberete při příště.

Otázka: Proč nepoužívat současně více vonných látek?

Každý parfém je sám o sobě harmonický. Používáte-li více než jednu vůni současně, obecně dochází k disharmonii, která ničí znaky obou vůní. Ještě horší je, že mixování nesourodých vůní může navodit nepříjemný pocit.

Otázka: Můžu parfémovat své okolí oblíbeným parfémem?

Ano. Vlastně stejně jako když si koupíte pokojovou vůni. Pokud ale chcete parfémovat svou oblíbenou vůní, máme pro vás ekonomický tip. Můžete nastříkat trochu parfému na vaše klasické žárovky. Když se světlo rozsvítí a žárovka se zahřeje, vydechne vůni parfému. Dále parfém dobře přilne k čalouněnému nábytku. Ale určitě parfémování místností nepřehánějte. Ne každý ocení stejný parfém a člověk se může cítit až podrážděn, když je místnost, zejména kancelář, nasycena silnou vůní.

Otázka: Proč se po nějaké době již na sobě necítím vůni parfému?

Naše senzitivita čichu se poměrně rychle vyčerpává. Po uplynutí určité doby od aplikace vašeho parfému, se vám již zdá, že nevoní, protože se váš čich prostě již unavil a na vůni si zvykl. To ale neznamená, že parfém na vás již nevoní. Necítíte jej pouze vy, ale ostatní ano, proto vždy pozor na opětovnou aplikaci. V případě další aplikace se může stát, že budete ostatním lidem vonět až příliš silně laugh.

Otázka: Může parfém ovlivnit náladu?

Rozhodně ano. Když vás předá nuda, splín nebo je třeba nálada v kanceláři depresivní, povzbuzující vůně správného parfému může tuto situaci snadno a překvapivě rychle změnit. Příjemná vůně může stimulovat a uklidňovat, může přinést trochu štěstí, radosti a povzbuzení, tam kde předtím chybělo.

Otázka: Existují erotické parfémy?

V podstatě ne, přinejmenším ne ve smyslu přímo fungujícího afrodiziaka. Všichni víme, že příjemná vůně atraktivního člověka opačného pohlaví může působit eroticky, a to bez ohledu na to, zda použil parfém či nikoliv. Parfémy, ale byly prapůvodně vynalezeny proto, aby člověk dokázal svou vlastní vůni pozměnit a více se tak zalíbil opačnému pohlaví. V kategorii blízkých a intimních vůní leží hlavně těžké a teplé vůně. Lehčí, čerstvé a ovocné vůně jsou obvykle považovány za méně erotické.

Otázka: Lze vytvořit vůni parfému tak, aby byla kompatibilní pro dámy i muže?

Parfémy neexistují v takzvaném partnerském režimu, čili je neobvyklé, aby stejný parfém užívali ženy i muži. Je totiž velmi málo mužských tónů a ingrediencí, které se používají i dámských parfémech. Obecně existují snahy o přiblížení ženských a mužských vůní, ale například pižmové vůně a některé vůně fougere budou vždy patřit výhradně k pánským parfémům. Pokud by muž čas od času použil kapku parfému své partnerky nebo partnerka použila kapku kolínské svého přítele, nic závažného by se nestalo. Spíše by šlo o složený kompliment drahé polovičce, se vzkazem: imponujeme mi tvá vůně.

Otázka: Jsou přírodní vonné látky lepší než umělé?

Ne. Zkušený parfumér sice rozlišuje mezi přírodními, syntetickými nebo polosyntetickými látkami, ale nelze říci, že některé jsou horší než jiné. Přírodní vonné látky se extrahují různými způsoby (např. destilací) z rostlinných surovin, jako jsou květy, listy, kůra, dřevo, kořeny a podobně a ze živočišných sekrecí. Polosyntetické vonné látky se oddělují od přírodních látek a někdy i ze zpracovaných produktů. Plně syntetické vonné látky pocházejí ze sta procent ze světa chemie. Všechny tyto látky mohou být použity v jediném parfému a mají stejnou hodnotu. Pokud jde o relativní náklady, existují extrémně levné éterické oleje z přírodních zdrojů a velmi drahé syntetické vonné složky. To platí i naopak. Určitě je tedy nesprávné tvrdit, že syntetické látky jsou horší než přírodní či naopak.

Otázka: Co je to dobrý parfém?

Parfém je dobrý, když se člověk, který jej nosí, cítí pohodlně obklopen danou vůní, a když jej lidé v jeho okolí příjemně přijímají. Existují však i objektivní kritéria pro kvalitu parfému. Vůně se musí vyvíjet od hlavy, čili od nejvyšších tónů, přes střední tóny až po základ a to bez ztráty soudržnosti. Uživatel by měl příjemně vnímat vůni parfému po celou jeho životnost. Součástí umění složení vůně je také úspěšné zabudování omezovačů vůní, tzv. Fixativů, které způsobují, aby těžší, těkavé a stabilnější látky držely ty lehčí. Toto platí pro přírodní vonné látky, jako jsou pryskyřice, balzámy a živočišné sekrety, stejně jako syntetické vonné látky. Kromě toho musí být dobrý parfém technicky v pořádku, což znamená, že musí být pečlivě filtrovaný a dermatologicky bezpečný.

Otázka: Nechávají parfémy skvrny na oděvu?

Ve většině případů ne, protože se téměř úplně odpaří. Přesto se nedoporučuje aplikovat parfém přímo na bílé látky a oblečení. Skvrny se mohou objevit, pokud je parfém příliš starý, tmavý nebo velmi silný. Pokud se skvrny objeví, jdou obvykle odstranit pouhým promytím.

Otázka: Jak poznám, že se parfém zkazil?

Parfém se zkazil, pokud se jeho barva drasticky změnila, když ztuhne, a také, když při počátečním střiku cítíte kyselý zápach pryskyřice. Když k tomu dojde, tak se někteří lidé zkoušejí parfém naředit alkoholem, ale to vám samozřejmě nepomůže.

Otázka: Jak dlouho parfém vydrží?

Parfém po otevření by měl vydržet alespoň šest měsíců, obvykle déle, pokud je správně skladován. Ideální skladovací podmínky jsou ve tmě a při pokojové teplotě. Nová neotevřená láhev parfému vydrží jeden až pět let (u kvalitních parfémů) při dodržení správného skladování. Když otevřete láhev parfému je nejlepší jej co nejdříve vypotřebovat. Názor, že je vhodné umístit parfém do lednice je nesprávný už proto, že stopy parfému ulpělé na vnější straně lahve mohou mít neblahý vliv na uskladněné jídlo.

Otázka: Můžu míchat parfémy?

Ne. Každý parfém je komplexní, vyvážená kombinace mnoha různých složek, z nichž některé se vyskytují ve velmi malých množstvích. Prostě není možné, aby hobby parfumér dokázal pousodit vhodnou kompozici více parfémů. Samotná parfémová kosmetika, kterou lze mixovat, však existuje. Skládá se z kompletně hotových kompozic, které můžete míchat podle vaší nálady. Výsledky mohou být příjemné, ale celý koncept je spíše hračkou a marketingovým trikem, než seriózním počinem kvalitního výrobce parfémů.

Otázka: Kolik látek obsahuje parfém?

To nelze říci jednoznačně. Parfémy mohou být složeny ze šedesáti, sedmdesáti či sta složek nebo klidně i více, žádné limity neexistují. Ale to neznamená, že velké množství přísad má něco společného s kvalitou parfému.

Otázka: Má se vůně aplikovat spíše nanášením (nakapáním) nebo nastříkáním?

To je otázka ekonomiky i komfortu. Jakmile parfemujete, čili nanášíte či parfém kapete, použijete větší množství a drahocenné kapky mohou být zbytečné. Aerosolové stříkání umožňuje jemné a rovnoměrné použití. Rozprašovač (atomizér) může být také použit k aplikaci parfému, je to střední cesta mezi parfémováním a aerosolovou metodou.


Právě jste vložili do košíku